CNC Tutorial #2 - Inkscape dla CNC part1.


Przyszedł wreszcie czas, że zabrałem się za napisanie kolejnego tutoriala dotyczącego tworzenia gcode za pomocą darmowych narzędzi dostępnych w internecie. Tym razem postanowiłem pokazać, jak można w prosty sposób tworzyć na frezarce napisy i to na 3 różne sposoby. 
Potrzebne będą 2 pliki. Program Inkscape dostępny tutaj oraz skrypt Gcodetools do pobrania stąd. 
Gdy już uporamy się z instalacją (jest w zasadzie bardzo prosta i ogranicza się do skopiowania zawartości "zipa" do folderu extensions, możemy przystąpić do działania. 

Należy zacząć od przejścia jednostek z pixeli na mm oraz określenie wielkości formatki na jakiej będziemy chcieli pracować. Wykonujemy to w menu:
File -> Document Properties (lub "Ctrl + Shift + D"). Ja ustawiłem sobie pole robocze 100x100mm. 



Następnie uruchamiamy skrypt gcodetools z menu: Extensions -> Gcodetools -> Area 

Pojawia się okno dialogowe w którym przechodzimy na zakładkę "Area" i klikamy "Apply". Wyskoczy okienko z ostrzeżeniem, w którym klikamy "ok". Po wykonaniu skryptu do naszego dokumentu zostają dodane punkty orientacyjne ("orientation points") oraz pojawia się tabliczka, w której wpiszemy podstawowe parametry obróbki. Ustawimy tam między innymi prędkości maszyny (feed) oraz średnicę narzędzia (diameter). Zmian dokonujemy za pomocą narzędzia "Text" (F8).



W zakładce Preferences ustawiamy nazwę pliku oraz miejsce na dysku, w którym mają być zapisane efekty pracy skryptu. W moim przypadku wygląda to następująco:




Zamykamy okienko gcodetools. Teraz już wszystko gotowe aby rozpocząć tworzenie pierwszego kodu. Zaczniemy od najprostszej opcji, czyli zwykłe obramowanie tekstu. Mniej więcej takie:



Wybieramy narzędzie text i wpisujemy tekst który nas interesuje. Formatujemy czcionkę, wielkość liter, ustawiamy pogrubienie czy kursywę, według uznania. A następnie zaznaczamy nasz tekst i przetwarzamy go na ścieżkę z menu: Path -> Object to Path (Ctrl + Shift + C). 



Następnie rozgrupowujemy poszczególne litery z menu Object -> Ungroup (Ctrl + Shift + G). 



Efektem będzie rozbicie liter na pojedyncze obiekty, co możemy rozróżnić po osobnych ramkach na każdej z liter. 
Teraz przechodzimy do skryptu Gcodetools -> Path to Gcode i klikamy "Apply"
Efektem tego działania będzie pojawienie się kolorowych strzałek na tekscie oraz wygenerowanie pliku "output.ngc" na dysku. 



Podgląd pliku w EMC:



I voila. Pierwszy tekst gotowy do frezowania. Jutro postaram się przybliżyć pozostałe dwa sposoby generowania tekstu, czyli z wybieraniem zawartości liter, oraz z wybieraniem ramki wokół tekstu, jak na zdjęciu z nagłówka tego postu. 



Komentarze

  1. witam.
    Panie Kamilu proszę o emila na biuro.emwu@gmail

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry,
    Mam pytanie: pod jakim systemem operacyjnym Pan pracuje? windows, linux. Czy w przyszłości będzie można liczyć na kolejne poradniki dotyczące projektowania detali na maszyny cnc?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak nie mam katalogu extensions to co z tym fantem zrobić? Po utworzeniu go i wrzuceniu tych plików nic się nie pojawiło. Nie działa również wrzucenie w plugins ani modules.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam ten sam problem. Proszę o odpowiedź.

      Usuń
  4. Obróbka CNC do łatwych rzeczy nie należy, oprócz doświadczenia i umiejętności trzeba też posiadać odpowiedni sprzet. Jeśli chodzi o obrabiarki i akcesoria do nich to można znaleźć pod tym adresem https://www.janus.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Siemandro :) w polskiej wersji nie ma area :P , trzeba zmienić język na en i uruchomić ponownie program, pozdro

    OdpowiedzUsuń
  6. siema nie mam tej tabliczki zielonej, pobrałem nawet starszą wersje Inkscape-0.91-1.exe i to samo, podmieniałem wszystkie pliki gcodetools... i jest lipa, ktoś wyjaśni jak to zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny tutorial! Gdyby jednak ktoś chciał zwrócić się do profesjonalistów to polecam: https://sbg.barosz.pl/technologia/automatyzacja może to zaoszczędzić sporo nerwów ;)!

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawie napisane. Pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo dobry poradnik, dużo nauczyłem się z tego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie zaprezentowane, aż chce się samemu zaprojektować.

    OdpowiedzUsuń
  11. Właśnie za to lubię cnc, że wszystko jest perfekcyjnie zrobione.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz